
POTPORE ZA INOVACIJE U 2024. GODINI

POTPORE ZA INOVACIJE I INOVATIVNE IDEJE - Što su inovacije
Inovacija se općenito definira kao uvođenje nečeg novog ili poboljšanog, posebno u vezi s proizvodima, uslugama ili procesima. Pojam inovacije može obuhvaćati različite aspekte u različitim kontekstima, a neki od glavnih područja gdje se inovacije često pojavljuju su:
Proizvodi – inovacija u proizvodima odnosi se na razvoj novih proizvoda ili poboljšanja postojećih. To može uključivati novu tehnologiju, materijale, dizajn ili funkcionalnosti proizvoda.
Usluge – inovacija u uslugama odnosi se na stvaranje novih načina pružanja usluga ili poboljšanja postojećih usluga kako bi se zadovoljile promijenjene potrebe potrošača.
Procesi – inovacije u procesima odnose se na poboljšanja u načinu obavljanja određenih zadataka ili aktivnosti. To može rezultirati povećanjem učinkovitosti, smanjenjem troškova ili bržim isporukama.
Poslovni modeli – inovacije u poslovnim modelima odnose se na promjene u načinu na koji tvrtke stvaraju, isporučuju i dobivaju vrijednost. To može uključivati nove strategije prodaje, suradnje ili pristupe tržištu.
Tehnologija – inovacije u tehnologiji često se povezuju s razvojem novih tehnoloških rješenja, poput softvera, hardvera ili digitalnih platformi.
Inovacije su, dakle, širok pojam i mogu se pojaviti u različitim oblicima i sektorima. One igraju ključnu ulogu u poticanju razvoja, rasta i prilagodbe poduzeća i društava promjenama stoga su jedan od bitnih elemenata sufinaciranja iz europskih sredstava. Stoga su i potpore za inovacije, uz energetsku učinkovitost, trenutno najrašireniji oblik poticanja poduzetništva u RH.
Prilikom određivanja stupnja razvoja određene tehnologije ili proizvoda u kontekstu istraživačko-razvojnih projekata koriste se TRL sustav (engl. Technology Readiness Level) odnosno Razina tehnološke spremnosti. U nastavku donosimo detaljno pojašnjenje TRL sustava.
TRL - razine tehnološke spremnosti
ZAŠTO JE BITAN TRL SUSTAV U EU PROJEKTIMA
U skoro svim natječajima koji su usmjereni na potpore za inovacije, bilo proizvoda ili procesa, definiran je stupanj razvoja proizvoda/procesa koji je prihvatljiv za ulaganje. Sustav TRL često se koristi u kontekstu projekata u kojima se razvijaju nove tehnologije ili inovacije. Razumijevanje razine tehnološke spremnosti pomaže dionicima projekta, investitorima i donositeljima odluka da bolje procijene rizike, potencijalne koristi i daljnje korake u razvoju tehnologije.
Opći pregleda razina tehnološke spremnosti:
TRL 1 – Osnovna istraživanja: Početak istraživanja i konceptualizacija nove ideje.
TRL 2 – Prva validacija: Prvo ispitivanje teoretskih koncepta u laboratorijskim uvjetima.
TRL 3 – Laboratorijsko ispitivanje: Ispitivanje tehnologije u laboratorijskom okruženju kako bi se dokazala osnovna funkcionalnost.
TRL 4 – Validacija u laboratorijskom okruženju: Daljnje ispitivanje u laboratorijskim uvjetima kako bi se validirala tehnologija.
TRL 5 – Ispitivanje u relevantnom okruženju: Prelazak na testiranje tehnologije u uvjetima koji simuliraju stvarne operativne uvjete.
TRL 6 – Prototip na sistemu razmjera: Razvoj prototipa koji simulira stvarne uvjete i zahtjeve sustava.
TRL 7 – Demonstracija u stvarnom okruženju: Prva demonstracija tehnologije u stvarnom okruženju.
TRL 8 – Testiranje prototipa: Testiranje prototipa u operativnom okruženju kako bi se potvrdila funkcionalnost i performanse.
TRL 9 – Operativna primjena: Komercijalna primjena tehnologije u stvarnom svijetu.
Ova skala omogućava dionicima projekta da jasno razumiju koliko je tehnologija razvijena i koliko je spremna za komercijalnu primjenu. Što je tehnologija na višoj razini TRL-a, to je manji rizik povezan s njezinim daljnjim razvojem i implementacijom.
U kontekstu EU projekta, TRL razine definiraju prihvatljiv stupanj trenutne razvijenosti neke tehnologije, proizvoda ili inovacije, kao i prihvatljiv stupanj razvijenosti na kraju provedbe projekta. Projekti koji se po svom stupnju razvijenosti ne uklapaju u definirane parametre neće biti razmatrani za sufinanciranje. Npr. potpore za inovacije novih poduzeća zahtjeva minimalni tehnološku razinu spremnosti 5 što je potrebno adekvatno dokazati prilikom apliciranja (razvijen prototip i sl.). Stoga je poznavanje TRL razina ključno u kvalitetnoj pripremi razvojno – istraživačkih i inovativnih projekata.
POTPORE ZA INOVACIJE - S3 PRIORITETNA PODRUČJA ULAGANJA
Strategije pametne specijalizacije do 2029. (S3) - što je S3 strategija i zašto je bitna u EU natječajima
U razdoblju 2021. – 2027. S3 do 2029. ima za cilj doprinijeti ostvarivanju cilja kohezijske politike „Pametnija Europa“ kroz inovacije i podršku gospodarskoj transformaciji i modernizaciji te industrijskoj tranziciji regionalnih gospodarstava, i na taj način poduprijeti provedbu strateških ciljeva Republike Hrvatske definiranih Nacionalnom razvojnom strategijom do 2030. godine.
U višegodišnjem financijskom okviru 2021.-2027. strategije pametne specijalizacije tretiraju se kao uvjeti koji omogućuje povlačenja sredstava za istraživanje, razvoj i inovacije iz fondova EU. Točnije, uvjet je povezan s financiranjem sukladno Cilju politike 1 „Konkurentnija i pametnija Europa promicanjem inovativne i pametne gospodarske preobrazbe”. Taj je cilj politike povezan sa sljedećim specifičnim ciljevima:
- Razvoj i jačanje istraživačkih i inovacijskih kapaciteta te primjena naprednih tehnologija;
- Iskorištavanje koristi digitalizacije za građane, poduzeća, istraživačke organizacije i tijela javne vlasti;
- Jačanje održivog rasta i konkurentnosti MSP-ova i otvaranje radnih mjesta u njima, među ostalim i kroz produktivna ulaganja;
- Razvoj vještina za pametnu specijalizaciju, industrijsku tranziciju i poduzetništvo;
- Jačanje digitalne povezivosti.
U sklopu nove Strategije definirana su sljedeća tematska prioritetna područja:
- Personalizirana briga o zdravlju
- Pametna i čista energija
- Pametan i zeleni promet
- Sigurnost i dvojna namjena – svijest, prevencija, odgovor, sanacija
- Održiva i kružna hrana
- Prilagođeni i integrirani proizvodi od drva
- Digitalni proizvodi i platforme.
Detaljan pregled regionalnih lanaca vrijednosti, prioritetnih niša s odgovarajućim S3 tematskim prioritetnim područjima u Panonskoj, Jadranskoj i Sjevernoj Hrvatskoj možete pogledati na linku ispod.
POTPORE ZA INOVACIJE - ŠTO NAS SVE OČEKUJE U 2024. GODINI
Jačanje strateških partnerstva za inovacije u procesu industrijske tranzicije
Potpore za inovacije u ovom Pozivu usmjerene su na projekte iz SPIN konzorcija koji su usmjereni na provedbu inovacija u ključnim područjima i regionalnim razvojnim strateškim okvirima (RLV – Regionalni lanci vrijednosti). Glavni cilj je poticanje razvoja inovativnih proizvoda i/ili usluga. Kroz podršku uspostavi strateških partnerstava za inovacije, Poziv će doprinijeti ostvarivanju ciljeva Strategije pametne specijalizacije (S3), pridonoseći širenju inovacija i uvodeći strukturalne promjene u regionalna gospodarstva.
Poziv potiče poduzetnike na osnivanje SPIN-ova, suradničkih partnerstava koja igraju ključnu ulogu u industrijskoj tranziciji regija u Hrvatskoj. Sudionici SPIN-ova, integriranih u jedan ili više RLV-ova, zajednički će provoditi istraživanje i razvoj u prioritetnim područjima definiranim u Planovima za industrijsku tranziciju Jadranske, Panonske i Sjeverne Hrvatske. Ovaj pristup potiče suradnju i inovacije te doprinosi dugoročnom razvoju regija kroz primjenu strateških industrijskih inicijativa. Grad Zagreb nije prihvatljiva regija za ulaganje.
Detaljnije informacije o natječaju možete saznati OVDJE.
Jačanje strateških partnerstva za inovacije u procesu industrijske tranzicije
Ukupan iznos raspoloživih sredstava:
100 milijuna
EUR
- IZNOS POTPORE: OD 500.000 do 3 MILIJUNA EURA
- INTENZITET POTPORE: OD 25% DO 85 %
- DATUM PRIJAVE: od 1.02.2024. do 5.06.2024.
OTVOREN
PRIHVATLJIVI PRIJAVITELJI
Prihvatljiv prijavitelj po ovom Pozivu je pravna ili fizička osoba koja je Ugovorom o konzorciju imenovana nositeljem SPIN konzorcija, a koja je mikro, malo, srednje ili veliko poduzeće
- prihvatljiv prijavitelj može biti isključivo poduzetnik (neovisno o njegovoj veličini) koji ima registrirano sjedište ili podružnicu najkasnije do dana sklapanja Ugovora, kojim korisnik stječe pravo na potporu, u Panonskoj, Jadranskoj ili Sjevernoj Hrvatskoj.
- prihvatljiv prijavitelj mora djelovati u području jednog ili više RLV predmetnih NUTS 2 regija (Panonska, Jadranska ili Sjeverna Hrvatska).
- prijavitelj za potrebe provedbe Projekta ne može podugovoriti povezano društvo.
- prijavitelj mora biti registriran za obavljanje gospodarske djelatnosti (ne odnosi se na registraciju pojedinačnih djelatnosti) najmanje tri godine prije dana predaje projektnog prijedloga.
- udruge ili dobrotvorne organizacije i paušalni obrti nisu prihvatljivi
- prijavitelj i svaki partner (poduzetnik) zasebno, koji sudjeluju na Projektu, moraju imati minimalno jednog zaposlenog na temelju sati rada prema GFI-POD, odnosno poslovnim knjigama za obveznike poreza na dohodak u 2023. godini.
- ukupni poslovni prihodi prijavitelja i partnera u 2023. godini iznose minimalno 30 % zatražene potpore.
- prijavitelj i svaki partner zasebno (nije primjenjivo za OIŠZ) nema iskazan negativan kumulativ EBITDA dvije (2) godine prije predaje projektnog prijedloga.
- prijavitelj/partner poduzetnik mora u trenutku podnošenja projektnog prijedloga imati registrirano sjedište ili podružnicu na području Sjeverne, Jadranske ili Panonske Hrvatske, ili u okviru projektnog prijedloga izjaviti da će isto registrirati najkasnije do dana potpisa Ugovora kojim korisnik stječe pravo na potporu.
POTPORE ZA INOVACIJE NOVOOSNOVANIH PODUZEĆA
Kroz Potpore za inovacije novih poduzeća sufinacirat će se rast novoosnovanih poduzeća koja razvijaju inovacije (proizvode, usluge ili tehnologije) bazirane na znanju ili visokim tehnologijama, koji su novi ili znatno poboljšani u usporedbi s dostignućima na tržištu. Podržat će se projekti u pred-komercijalnoj fazi za budući razvoj i komercijalizaciju proizvoda/usluga, tehnologija, povećanje proizvodnih kapaciteta povezanih s projektom, i povećanje spremnosti poduzeća za investicije.
Nova poduzeća će se poticati na pripremu za investicije u fazi tehnološkog razvoja od TRL 5-8. To obuhvaća niz aktivnosti, uključujući nadogradnju, konceptualizaciju, provjeru izvedivosti, validaciju tržišta, ispitivanje, razvoj pilot-linija, zaštitu intelektualnog vlasništva i angažiranje vanjskih usluga usmjerenih na razvoj inovativne ideje (proizvoda, postupka, usluge, itd.).
Osim toga, u potpore za inovacije novih poduzeća uključene su i aktivnosti obuke koje omogućuju poduzećima da bolje upravljaju rizicima i procjenjuju svoje potrebe za financiranjem. Cilj je potaknuti inovacije, ubrzati razvoj novih tehnologija i povećati konkurentnost novih poduzeća na tržištu.
Potpore za inovacije novih poduzeća trenutno su najlakši oblik razvoja novih ideja i proizvoda za mlada poduzeća i start-upove.
BESPOVRATNE POTPORE ZA NOVOOSNOVANA PODUZEĆA
Ukupan iznos raspoloživih sredstava:
14,622,642,00
EUR
- IZNOS POTPORE: OD 26.545,00 DO 132.723,00 EURA
- INTENZITET POTPORE: 85 %
- DATUM PRIJAVE: RUJAN 2024. GODINE
U NAJAVI
PRIHVATLJIVI PRIJAVITELJI
- Potpora u okviru ovog Poziva je namijenjena inovativnim novoosnovanim MSP-ovima za projekte čija je zrelost izvan faze dokazivanja koncepta, ali koja još nisu spremna za tržište tj. TRL 5-8.
- Novoosnovani MSP su oni koji su osnovani najviše 5 godina prije dana podnošenja projektnog prijedloga i ne odnosi se na postojeća poduzeća koja će se zatvoriti i ponovno otvoriti ili na ona koja su nastala spajanjem ili izdvajanjem.
- Prijavitelj mora biti osnovan najmanje 30 dana prije predaje projektnog prijedloga.
- Prijavitelj mora zaposliti najmanje jednog djelatnika na puno radno vrijeme tijekom trajanja projekta i imati najmanje 1 zaposlenog godinu nakon završetka projekta (uvjet se odnosi na sve MSP-ove, uključujući paušalne obrte i slične, a koji spadaju pod definiciju MSP-ova).
- Prijavitelj u projektnom prijedlogu mora navesti vlastite kapacitete za provedbu projekta (obrazložiti ljudske, financijske, tehničke i/ili tehnološke resurse) potrebne za organizaciju predmetne aktivnosti, kao i za provedbu post-projektnih aktivnosti.
- Partnerstvo nije dozvoljeno, prijavitelj projekt provodi samostalno.
Inovacijski vaučer
Potpore za inovacije kroz pružanje stručne podrške od strane znanstveno-istraživačkih organizacija (ZIO); DIH-ova i drugih prethodno odobrenih pružatelja usluga MSP-ovima za troškove testiranja, ispitivanja, demonstracijskih aktivnosti, kao i korištenja stručnih tehničkih znanja za potrebe inovativnih procesa i komercijalizacije inovacija
INOVACIJSKI VAUČERI
Ukupan iznos raspoloživih sredstava:
4,874,214,00
EUR
- IZNOS POTPORE: NEPOZNATO
- INTENZITET POTPORE: 85 %
- DATUM PRIJAVE: OŽUJAK 2024. GODINE
U NAJAVI
POTPORE uključivanju MSP-ova u lance vrijednosti
Potpore za inovacije kroz uključivanje MSP-ova u lance vrijednosti kako bi inovacijama procesa i/ili poslovanja uspostavili dugoročne dobavljačke odnose/lance vrijednosti sa drugim poduzećima u ciljanom strateškom segmentu. Potpore za inovacije procesa i/ili poslovanja organizacije konzorcija MSP-ova za uspostavljanje dugoročnih dobavljačkih odnosa/lanaca vrijednosti sa drugim poduzećima
LANCI VRIJEDNOSTI
Ukupan iznos raspoloživih sredstava:
7,448,360,00
EUR
- IZNOS POTPORE: NEPOZNATO
- INTENZITET POTPORE: 50%
- DATUM PRIJAVE: PRVI KVARTAL 2024. GODINE
U NAJAVI
Ako konzultantske usluge za prijavu na neki od najavljenih Natječaja ili dodatne informacije vezane uz potpore za inovacije u 2024. godini slobodno nas KONTAKTIRAJTE.
Ako se želite kvalitetno pripremiti za nadolazeće natječaje i iskoristiti potpore za inovacije i razvojne projekte, molimo da nam pošaljete poruku s osnovnim informacijama koje uključuju Vaše ime, ime poduzeća, kontakt (email) i kratak opis djelatnosti kojom se bavite kao i planiranih ulaganja. Javit ćemo Vam se u najkraćem mogućem roku.
ADITUS PRO TEAM
KONTAKT:
info@aditus-pro.hr
zagreb@aditus-pro.hr