
Potpore za inovacije u turističkom sektoru

POTICANJE AKTIVNOSTI UMREŽAVANJA U INOVACIJSKE KLASTERE I AKTIVNOSTI UVOĐENJA INOVACIJA PROIZVODA I USLUGA, INOVACIJA PROCESA I INOVACIJA ORGANIZACIJE POSLOVANJA U PODUZEĆIMA U DJELATNOSTI TURIZMA I U POVEZANIM DJELATNOSTIMA U CJELOKUPNOM LANCU VRIJEDNOSTI TURIZMA
Predmet Poziva Potpore za inovacije u turističkom sektoru je poticanje ulaganja u projekte inovacijskih klastera u lancu vrijednosti turizma radi poticanja inovacija, razmjene informacija, pružanja usluga poslovne podrške, razmjene znanja te povezivanja i suradnje u turističkom ekosustavu te u cjelokupnom lancu vrijednosti turizma. U okviru projekata inovacijskih klastera, potiču se ulaganja poduzetnika u istraživačko-razvojne aktivnosti i uvođenje inovacija proizvoda i usluga te procesa, posebno onih koji doprinose zelenoj i digitalnoj tranziciji te rješavanju ključnih izazova u sektoru turizma.
U okviru ulaganja poduzetnika u nove proizvode i usluge u okviru istraživačko-razvojnih aktivnosti, kroz potpore za inovacije u turističkom sektoru poticat će se inovativni projekti s najvećom vjerojatnošću za komercijalni uspjeh. Prihvatljivi projekti u okviru istraživačko-razvojnih aktivnosti su na razini TRL 3 do TRL 8, dok su u okviru aktivnosti inovacija procesa i organizacije poslovanja prihvatljivi projekti razine tehnološke spremnosti od TRL 8 do TRL 9 .
RASPOLOŽIVA SREDSTVA: 180.000.000,00 HRK
- najniži iznos 2.000.000,00 HRK,
- najviši iznos 21.000.000,00 HRK.
Članovi inovacijskog klastera moraju potpisati Sporazum o suradnji u inovacijskom klasteru u okviru kojeg članovi definiraju projektne aktivnosti jednom ili više područja istraživanja, razvoja i inovacija u lancu vrijednosti turizma
Područja istraživanja, razvoja i inovacija u lancu vrijednosti turizma koja su predmet poziva potpore za inovacije u turističkom sektoru odnose se na rješavanje ključnih izazova hrvatskog turizma identificiranih u okviru Analize scenarija koja je izrađena kao dio procesa izrade Strategije razvoja održivog turizma do 2030. godine :
- vremenska i prostorna neujednačenost;
- utjecaj turizma na okoliš i prirodu;
- međuodnos turizma i klimatskih promjena;
- prilagodba ubrzanim tehnološkim promjenama u turizmu;
- kvaliteta života i dobrobit lokalnog stanovništva;
- nedostatni ljudski potencijali u brojnosti i kvaliteti;
- neadekvatna struktura i kvaliteta smještajnih kapaciteta;
- nepovoljno poslovno i investicijsko okruženje;
- nedovoljno učinkovit zakonodavni i upravljački okvir;
- utjecaj kriza na turizam te promjene ponašanja i potreba turista.
Dodatno, područja istraživanja, razvoja i inovacija koja su predmet ovog Poziva u sklopu navedene grupe, a u skladu s dokumentom Transition Pathway for Tourism Europske komisije, su u sljedećim ekosustavima u lancu vrijednosti turizma:
- Poljoprivredno-prehrambeni – za poboljšanje prehrambenih sustava i usluga, pouzdanih lokalnih opskrbnih lanaca i smanjenja bacanja hrane u ugostiteljstvu;
- Graditeljstvo – za izgradnju i obnovu održivije i otpornije turističke infrastrukture;
- Kulturne i kreativne industrije – za razvoj inovativne turističke ponude temeljene na kulturnoj baštini, tradiciji, umjetnosti i autentičnim iskustvima;
- Digitalne industrije – za razvoj digitalnih rješenja i modela temeljenih na održivom poslovanju, za razvoj inovativne turističke ponude temeljene na podacima, za korištenje, za pozicioniranje na turističkom tržištu;
- Zdravlje – za razvoj inovativne ponude temeljene na zdravstvenom turizmu;
- Mobilnost, transport i automobilska industrija – za razvoj održive mobilnosti za putnike i posjetitelje u turističkim destinacijama.
Svrha Poziva Potpore za inovacije u turističkom sektoru je:
- jačanje otpornosti poduzeća u turizmu kroz poticanje istraživanja, razvoja i inovacija;
- rješavanje ključnih izazova hrvatskog turizma;
- jačanje multiplikacijskih učinaka turizma na ukupno gospodarstvo kroz povezivanje dionika u lancu vrijednosti turizma;
- zelena tranzicija i razvoj održivog i cjelogodišnjeg poslovanja poduzetnika u turizmu, ublažavanje i prilagodba klimatskim promjenama i razvoj raznovrsne ponude i sadržaja visoke dodane vrijednosti kroz poticanje ulaganja u procese prihvatljive za okoliš i učinkovitost resursa, ulaganja u prijelaz na kružno gospodarstvo, u sprječavanje i suzbijanje onečišćenja okoliša te zaštitu i obnovu biološke raznolikosti i ekosustava;
- digitalna tranzicija poduzeća u turizmu kroz aktivnosti koje će doprinijeti zelenim politikama i održivom poslovanju, povećanju produktivnosti poduzeća te boljem pozicioniranju poduzeća na turističkom tržištu;
- smanjenje učinaka prekomjernog turizma u najrazvijenijim turističkim područjima i razvoj održivog turizma u slabije razvijenim turističkim područjima, a posebno na kontinentu, kroz uvođenje inovacija proizvoda i usluga te inovativnih rješenja i poslovnih modela;
- jačanje socijalne održivosti kroz povećanje zaposlenosti u lokalnim zajednicam
INTEZITET I VRSTE POTPORE:
1. Potpore za inovacijske klastere
Intenzitet potpore za ulaganje u inovacijske klastere ne može premašiti 50% prihvatljivih troškova. Prihvatljivi troškovi su troškovi ulaganja u nematerijalnu i materijalnu imovinu. Intenzitet potpore se može povećati za 15 postotnih bodova za inovacijske klastere koji se nalaze u potpomognutim područjima (5% za grad Zagreb).
2. Potpore za projekte istraživanja i razvoja
Intenzitet potpore za svakog korisnika ne premašuje:
- 50% prihvatljivih troškova za industrijsko istraživanje;
- 25% prihvatljivih troškova za eksperimentalni razvoj;
- 50% prihvatljivih troškova za studije izvedivosti.
Intenziteti potpore za industrijsko istraživanje i eksperimentalni razvoj mogu se povećati do maksimalnog intenziteta potpore od 80% prihvatljivih troškova, kako slijedi:
- za 10 postotnih bodova za srednja poduzeća i za 20 postotnih bodova za mala poduzeća;
- za 15 postotnih bodova ako je ispunjen određeni uvjeti
Intenziteti potpora za studije izvedivosti mogu se uvećati za 10 postotnih bodova za srednja poduzeća i 20 postotnih bodova za mala poduzeća.
3. Potpore za inovacije za MSP-ove
Intenzitet potpore ne smije premašiti 50% prihvatljivih troškova. U posebnom slučaju potpore za savjetodavne i pomoćne usluge za inovacije, intenzitet potpore može se povećati do 100% prihvatljivih troškova, pod uvjetom da ukupni iznos potpore za savjetodavne usluge i pomoćne usluge za inovacije ne premašuje 200 000 EUR po poduzetniku tijekom bilo kojeg trogodišnjeg razdoblja.
4. Potpore za inovacije procesa i organizacije poslovanja
Intenzitet potpore ne smije premašiti 15% prihvatljivih troškova za velike poduzetnike i 50% prihvatljivih troškova za MSP-ove. Potpore velikim poduzetnicima dodjeljuju se samo ako ti poduzetnici učinkovito surađuju s MSP-ovima u djelatnosti kojoj je dodijeljena potpore, a MSP-ovi s kojima surađuju snose najmanje 30% ukupnih prihvatljivih troškova.
Intenzitet potpore ne premašuje 50% prihvatljivih troškova. U posebnom slučaju potpora za savjetodavne i pomoćne usluge za inovacije, intenzitet potpore može se povećati do 100% prihvatljivih troškova, pod uvjetom da ukupni iznos potpore za savjetodavne i pomoćne usluge za inovacije ne premašuje 200 000 EUR po poduzetniku tijekom bilo kojeg trogodišnjeg razdoblja.
5. Regionalne potpore
Intenziteti regionalnih potpora prema regijama
REGIJA | INTENZITET POTPORE | ||
Veličina poduzeća | Malo poduzeće | Srednje poduzeće | Veliko poduzeće |
Grad Zagreb | 55% | 45% | 35% |
Jadranska Hrvatska | 60% | 50% | 40% |
Sjeverna Hrvatska | 70% | 60% | 50% |
Panonska Hrvatska | 70% | 60% | 50% |
Intenzitet regionalne potpore za ulaganje, računa se prema mjestu ulaganja, a ne prema sjedištu prijavitelja.
6. De minimis potpore
Maksimalni intenzitet potpore koja se može dodijeliti iznosi 75% prihvatljivih troškova u I. kategoriji ITR-a, dok u ostalim kategorijama iznosi 85% prihvatljivih troškova.
PRIHVATLJIVOST PRIJAVITELJA
Prihvatljivi prijavitelji su pravni subjekti (mikro, malo, srednje i veliko poduzeće) koji vode inovacijski klaster u lancu vrijednosti turizma.
Prijavitelj mora u trenutku prijave imati registriran NKD za obavljanje najmanje jedne od djelatnosti iz ekosustava turizma koje obuhvaćaju skupine navedene u Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti – NKD 2007 ili jednakovrijedno sukladno prethodnoj regulativi te se odnose na klasifikacijske oznake:
- 55 Smještaj
- 56 Djelatnosti pripreme i usluživanja hrane i pića
- 79 Putničke agencije, organizatori putovanja (turoperatori) i ostale rezervacijske usluge te djelatnosti povezane s njima .
- 93.21 Djelatnosti zabavnih i tematskih parkova
Inovacijski klaster vodi pravni subjekt koji je registriran za obavljanje najmanje jedne od djelatnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva (kako je definirano u ovoj točci) i uključuje još najmanje tri poduzetnika u lancu vrijednosti turizma koji nisu povezana društva s poduzećem koje vodi inovacijski klaster, od kojih su najmanje dva MSP te najmanje jednu organizaciju za istraživanje i širenje znanja .
Prihvatljivost partnera i formiranje partnerstva
Prihvatljivi partneri su mikro, mala, srednja i velika poduzeća, organizacije za istraživanje i širenje znanja (u daljnjem tekstu OIŠZ) koji su članovi inovacijskog klastera, a imaju sjedište, odnosno poslovnu jedinicu ili podružnicu u RH i upisani su u Upisnik znanstvenih organizacija Ministarstva znanosti i obrazovanja; dokazuje Sporazumom o suradnji u inovacijskom klasteru.
Mikro, mala, srednja i velika poduzeća moraju biti registrirana za obavljanje gospodarske ili druge djelatnosti koje obuhvaćaju skupine navedene u Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti – NKD 2007 ili jednakovrijedno sukladno prethodnoj regulativi te se odnose na klasifikacijske oznake I. i II. Skupine partnera:
SKUPINA PARTNERA (PODUZEĆA) IZ EKOSUSTAVA TURIZMA:
- 49 Kopneni prijevoz;
- 50.1 Pomorski i obalni prijevoz putnika;
- 51 Zračni promet;
- 55 Smještaj;
- 56 Djelatnosti pripreme i usluživanja hrane i pića;
- 77.34 Iznajmljivanje i davanje u zakup (leasing) plovnih prijevoznih sredstava;
- 79 Putničke agencije, organizatori putovanja (turoperatori) i ostale rezervacijske usluge te djelatnosti povezane s njima;
- 82.30 Organizacija sastanaka i poslovnih sajmova (kongresni turizam);
- 90,91,92 Kreativne, umjetničke i zabavne djelatnosti; knjižnice, arhivi, muzeji i druge kulturne djelatnosti; Kockanje i aktivnosti klađenja je izuzeće;
- 93.21 Djelatnosti zabavnih i tematskih parkova;
SKUPINA PARTNERA (PODUZEĆA) IZ LANCA VRIJEDNOSTI TURIZMA:
- 10 Proizvodnja prehrambenih proizvoda
- 11 Proizvodnja pića
- 28.93 Ugostiteljska oprema, proizvodnja
- 30.1 Gradnja brodova i čamaca
- 38.32 Otpad od hrane, oporaba
- 41 Gradnja zgrada
- 62 Računalno programiranje, savjetovanje i djelatnosti povezane s njima
- 63 Informacijske uslužne djelatnosti
- 71 Arhitektonske djelatnosti i inženjerstvo; tehničko ispitivanje i analiza
- 82.30 Organizacija sastanaka i poslovnih sajmova (kongresni turizam)
- 85 Obrazovanje
- 86 Djelatnosti zdravstvene zaštite
SKUPINA PARTNERA – ORGANIZACIJE ZA ISTRAŽIVANJE I ŠIRENJE ZNANJA IZ LANCA VRIJEDNOSTI TURIZMA
- Ukoliko je partner organizacija za istraživanje i širenje znanja potrebna je Izjava odgovorne osobe da se najmanje 80% aktivnosti koje obavlja pravni subjekt odnosi na neekonomske aktivnosti.
Prijavitelj/Korisnik klastera mora provoditi projekt u partnerstvu s najmanje jednim MSP uključenim u inovacijski klaster koji provodi aktivnosti uvođenja inovacija proizvoda i usluga ili procesa i organizacije poslovanja u jednom ili više područja istraživanja, razvoja i inovacija u lancu vrijednosti turizma te s najmanje jednom organizacijom za istraživanje i širenje znanja.
U slučaju da Prijavitelj (Korisnik klastera)/ Partner provodi istraživačko – razvojne aktivnosti prihvatljivi su poduzetnici s projektima inovacija (TRL 3 do TRL 8) ili poduzetnici koji uvode inovacije proizvoda i usluga ili procesa i organizacije poslovanja prihvatljivi su poduzetnici sa zrelim inovacijskim projektima u okviru inovacija (TRL 8 ili TRL 9) .
KRITERIJI ZA ISKLJUČENJE PRIJAVITELJA
Potpore za inovacije u turističkom sektoru se ne može u sljedećim slučajevima:
- prijavitelju koji je u teškoćama
- u slučaju kada je nad gospodarskim subjektom otvoren stečajni postupak, ako je nesposoban za plaćanje ili prezadužen, ili u postupku likvidacije, ako njegovom imovinom upravlja stečajni upravitelj ili sud, ako je u nagodbi s vjerovnicima, ako je obustavio poslovne aktivnosti ili je u bilo kakvoj istovrsnoj situaciji koja proizlazi iz sličnog postupka prema nacionalnim zakonima i propisima
- prijavitelju koji je kontroliran od strane vlasnika poduzeća zatvorenih u prethodnom razdoblju od 12 mjeseci koja su operativna u istom ili srodnom sektoru djelatnosti u okviru iste skupine sukladno NKD 2007
- prijavitelju koji nije registriran za obavljanje gospodarske djelatnosti (uvjet se ne odnosi na registraciju pojedinačne djelatnosti) najmanje u 2021. godini
- prijavitelju koji vodi poslovne knjige i evidencije sukladno Zakonu o porezu na dobit koji ima iskazan negativan EBITDA u referentnoj godini 2021
- prijavitelju koji vodi poslovne knjige i evidencije sukladno Zakonu o porezu na dobit koji nema minimalni udio kapitala i rezervi u pasivi 10% prema godišnjem financijskom izvješću u referentnoj godini 2021.
- prijavitelji koji vode poslovne knjige i evidencije sukladno Zakonu o porezu na dohodak moraju udovoljiti sljedećem uvjetu: nema iskazan gubitak u referentnoj 2021. godini
- prijavitelju čiji ukupni godišnji poslovni prihodi u referentnoj godini 2021. iznose manje od 50% ukupnog iznosa zatraženih bespovratnih sredstava
PRIHVATLJIVE AKTIVNOSTI
PRIHVATLJIVE AKTIVNOSTI ZA PODUZETNIKE KOJI SU ČLANOVI INOVACIJSKOG KLASTERA
Potpore za projekte istraživanja i razvoja
Potpore za istraživačko-razvojne aktivnosti u jednom ili više područja istraživanja, razvoja i inovacija u lancu vrijednosti turizma koje je predmet projekta za sljedeće vrste aktivnosti:
- potpore za industrijsko istraživanje;
- potpore za eksperimentalni razvoj;
- potpore za studije izvedivosti.
Projektni prijedlog može se sastojati od jedne ili kombinacije više prihvatljivih vrsta aktivnosti istraživanja i razvoja. Izrada studije izvedivosti ne može biti jedina istraživačko-razvojna aktivnost već treba prethoditi projektu istraživanja i razvoja ili prelasku iz jedne kategorije istraživanja i razvoja u drugu u okviru istog projekta.
U slučaju da se određeni projekt sastoji od više vrsta istraživanja i razvoja, svaka od njih predstavlja jednu aktivnost toga projekta. U provedbi projekta provjeravat će se omogućavaju li rezultati koje je korisnik potpore postigao u prethodnoj fazi projekta nastavak projekta, odnosno ulazak u sljedeću fazu projekta. Ako korisnik ne dobije odluku o rezultatu provjere ili krene u sljedeću fazu bez te odluke, snosi rizik troškova koji su nastali u toj fazi.
Dio projekta kojem su dodijeljene potpore za inovacije u turističkom sektoru može uključivati i studije izvedivosti kojima se ocjenjuje i analizira potencijal projekta. Izrada studije izvedivosti ne može biti jedina aktivnost u projektu nego nastavak aktivnosti industrijskog istraživanja i/ili eksperimentalnog razvoja u okviru istog projektnog prijedloga.
Potpore za inovacije za MSP-ove
Aktivnosti uvođenja inovacija proizvoda i/ili usluga MSP-ova koji su u inovacijskom klasteru u jednom ili više područja istraživanja, razvoja i inovacija u lancu vrijednosti turizma koje je predmet projekta.
Potpore za inovacije procesa i organizaciju poslovanja
Aktivnosti koje obuhvaćaju ulaganja u uvođenje inovacija procesa i organizacije poslovanja poduzeća koji su u inovacijskom klasteru u jednom ili više područja istraživanja, razvoja i inovacija u lancu vrijednosti turizma koje je predmet projekta.
Aktivnost uvođenja inovacije proizvoda i/ili usluge ili inovacije procesa i organizacije poslovanja je obavezna za najmanje jedno MSP koje je u inovacijskom klasteru.
Regionalne potpore
- Aktivnosti koje obuhvaćaju ulaganja u uvođenje inovacija, novih poslovnih modela, tehnologija i tehnoloških rješenja u poslovanje poduzetnika koje se odnose na aktivnosti u jednom ili više područja istraživanja, razvoja i inovacija u lancu vrijednosti turizma koje je predmet projekta;
- Aktivnosti početnih ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu u cilju jačanja vlastitih inovacijskih kapaciteta za poduzetnike koji provode ili planiraju provoditi vlastite projekte istraživanja i razvoja. Aktivnosti početnih ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu nisu prihvatljive za OIŠZ koje na projektu sudjeluju u ulozi partnera.
Navedene aktivnosti ne mogu se provoditi samostalno, nego isključivo u kombinaciji s aktivnostima istraživanja i razvoja.
De minimis potpore (potpore male vrijednosti)
- Aktivnosti pripreme projekta;
- Aktivnosti pripreme natječajne dokumentacije i prijave projekta na Poziv u okviru ove grupe;
- Aktivnosti upravljanja projektom, uključujući i izradu dokumentacije za nabavu;
- Aktivnosti revizije projekta;
- Aktivnosti stručnog nadzora.
ZAKLJUČAK
Potpore za inovacije u turističkom sektoru usmjerene su u stvaranje inovativnih i kreativnih turističkih proizvoda. Inovativni i kreativni turistički proizvod je onaj koji je različit od ostalih turističkih proizvoda na tržištu i koji sadrži elemente neobičnosti, izvornosti, poslovnog promišljanja i razmišljanja „izvan okvira“. Takvi proizvodi, osim što obično donose višu dodatnu vrijednost, čine slabije razvijena turistička područja zanimljivijim, originalnijim i autentičnijim jer pružaju drugačije iskustvo i doživljaje.
Kroz potpore za inovacije u turističkom sektoru cilj je upravo poticanje inovativnih proizvoda i usluga kroz inovacijske “klastere” odnosno suradnju više različitih dionika u sektoru turizma. Glavni naglasak je stavljen na jačanje otpornosti turizma i rješavanju ključnih izazova hrvatskog turizma identificiranih u okviru Analize scenarija.
Potpore za inovacije u turističkom sektoru dodjeljivat će se kroz nekoliko različitih vrsta potpore u ovisnosti o vrsti ulaganja, dok će se dodatno bodovati veće broj poduzetnika uključenih u klaster kao i društvena održivost projektnih rezultata.
Osim kroz potpore za inovacije u turističkom sektoru, potore u turizmu će biti moguće dobiti i za ulaganje u smještajne kapacitete pravnih i privatnih osoba, ulaganje u zabavne i tematske parkove i dodtni sadržaj. Detaljnije pogledajte na LINKU.
Poseban tekst s detaljnim opisom potpora za privatne iznjmljivače možete pronaći na LINKU.
Ako trebate dodatne informacija ili konzultantske usluge za prijavu na Poziv Potpore za inovacije u turističkom sektoru ili za neki drugi oblik financiranja slobodno nas KONTAKTIRAJTE.
Ako se želite kvalitetno pripremiti za nadolazeći Poziv Potpore za inovacije u turističkom sektoru i saznati sve o svim mogućnostima bespovratnog financiranja u sektoru turizma, molimo da nam pošaljete poruku s osnovnim informacijama koje uključuju Vaše ime, ime poduzeća, kontakt (email) i kratak opis djelatnosti kojom se bavite kao i planiranih ulaganja. Javit ćemo Vam se u najkraćem mogućem roku.
ADITUS PRO
KONTAKT:
info@aditus-pro.hr
zagreb@aditus-pro.hr
IZVOR: esavjetovanje