
IRI S3 - Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja

IRI S3 - Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja
PREDMET POZIVA:
Razvoj novih proizvoda i usluga u sklopu identificiranih tematskih prioritetnih područja S3, putem jačanja kapaciteta poduzeća za istraživanje, razvoj i inovacije te poticanja suradnje između poduzetnika i institucija za istraživanje i razvoj.
CILJ NATJEČAJA
Jačanje kapaciteta poduzeća za istraživanje, razvoj i inovacije te poticanje suradnje između poduzetnika i znanstveno-istraživačkih organizacija.
Natječaj IRI S3 je u skladu sa Strategijom pametne specijalizacije do 2029. kojom se definira sedam tematskih prioritetnih područja u kojima će Republika Hrvatska javnim sredstvima poticati ulaganja u istraživanje, razvoj i inovacije. U sklopu S3 do 2029. definirana su sljedeća tematska prioritetna područja:
- Personalizirana briga o zdravlju
- Pametna i čista energija
- Pametan i zeleni promet
- Sigurnost i dvojna namjena – svijest, prevencija, odgovor, sanacija
- Održiva i kružna hrana
- Prilagođeni i integrirani proizvodi od drva te
- Digitalni proizvodi i platforme
Područje primjene rezultata projekta je u okviru najmanje jednog tematskog prioritetnog područja definiranog u S3, te je povezano s realizacijom najmanje jednog cilja najmanje jednog tematskog prioritetnog područja
Ciljana skupina: MSP-ovi do 5 godina starosti
Ukupan iznos: 191.170.820 EUR
Bespovratna sredstva: Od 200.000,00 do 2.000.000,00 eura
Intenzitete potpore: 40 – 85%
Datum prijave: U najavi
Prihvatljivost prijavitelja
- prihvatljiv prijavitelj po ovom Pozivu je pravna ili fizička osoba koja je je mikro, mali srednji ili veliki poduzetnik, ili malo poduzeće srednje tržišne kapitalizacije
- Prijavitelj koji u trenutku podnošenja projektnog prijedloga nema registriran poslovni nastan u RH mora udovoljavati svim uvjetima prihvatljivosti Poziva te isto dokazuje dokumentima propisanim ovim Pozivom i jednakovrijednim dokumentima u skladu sa zakonodavstvom zemlje u kojoj ima registrirano sjedište. Također, prijavitelj koji u trenutku podnošenja projektnog prijedloga nema registriran poslovni nastan u RH isti treba registrirati najkasnije do trenutka plaćanja potpore
Prijavitelj može prijaviti i provoditi Projekt samostalno ili u partnerstvu.
Prihvatljivi partneri su poduzetnici i/ili organizacije za istraživanje i širenje znanja (dalje u tekstu: OIŠZ) koji doprinose svojim znanjem, resursima (stručnim, financijskim, iskustvenim i administrativnim kapacitetima) i istraživačkim kapacitetima u provedbi projekata istraživanja i razvoja. Partner poduzetnik je svaki subjekt koji se bavi ekonomskom djelatnošću.
Partner koji je OIŠZ mora dokazati da ispunjava kriterije za istraživačku organizaciju definirane Okvirom Zajednice za državne potpore za istraživanje i razvoj i inovacije.
Partner koji nema sjedište, odnosno poslovnu jedinicu ili podružnicu u RH, može sudjelovati u Projektu s najviše 15 % prihvatljivih troškova Projekta. U okviru Projekta može sudjelovati samo jedan takav partner. Prijavitelj je u navedenom slučaju dužan opisati razloge zašto je nužan strani partner.
Partner koji nema sjedište, odnosno poslovnu jedinicu ili podružnicu u RH, može sudjelovati u Projektu s najviše 15 % prihvatljivih troškova Projekta. U okviru Projekta može sudjelovati samo jedan takav partner. Prijavitelj je u navedenom slučaju dužan opisati razloge zašto je nužan strani partner.
KRITERIJI ZA ISKLJUČENJE:
- Ako je prijavitelj/partner udruga ili dobrotvorna organizacija ili paušalni obrt
- Ako prijavitelj/partner nije registriran za obavljanje gospodarske djelatnosti (ne odnosi se na registraciju pojedinačnih djelatnosti) najmanje 1 godinu prije dana predaje projektnog prijedloga
- Ako ukupni poslovni prihodi prijavitelja i partnera iznose manje od 30 % ukupno zatražene potpore (nije primjenjivo za OIŠZ) prema GFI-POD, odnosno poslovnim knjigama za obveznike poreza na dohodak za godinu koja prethodi godini predaje projektnog prijedloga
- Prijavitelj/partner (nije primjenjivo za OIŠZ) koji vodi poslovne knjige i evidencije sukladno Zakonu o porezu na dohodak umjesto uvjeta navedenog u prethodnoj točki mora udovoljiti sljedećem uvjetu: nema iskazan gubitak prema DOH obrascima za jednu (1) godinu koje prethodi godini predaje projektnog prijedloga
- Ako je prijavitelj/partner poduzetnik u teškoćama kako je definirano u članku 2., točki 18. Uredbe o općem skupnom izuzeću
- Ako prijavitelj nije dokazao da ima zatvorenu financijsku konstrukciju projekta što podrazumijeva da ima osiguran iznos koji odgovara razlici ukupne vrijednosti projekta umanjene za iznos odobrenih bespovratnih sredstava i iznos povrativog PDV-a, ili Ugovorom o kreditu (do potpisa Ugovora) ili vlastitim sredstvima.
Zatvaranje financijske konstrukcije
Prijavitelj mora dokazati zatvorenu financijsku konstrukciju projekta ili Ugovorom o kreditu ili vlastitim sredstvima na sljedeći način:
Financiranje kreditom banke
Nije dozvoljena kombinacija financiranja kreditom banke i vlastitim sredstvima.
Ako se udio privatnog sufinanciranja prijavitelja podmiruje kreditom banke, prijavitelj mora prilikom predaje projektnog prijedloga putem informacijskog sustava eKohezija dostaviti Obvezujuće pismo namjere banke najmanje na iznos ukupne vrijednosti projekta umanjene za iznos traženih bespovratnih sredstava.
U roku od petnaest (15) kalendarskih dana od dana dostave Odluke o financiranju putem informacijskog sustava eKohezija, prijavitelj mora dostaviti Ugovor o kreditu.
Financiranje vlastitim sredstvima
Ako se udio privatnog sufinanciranja prijavitelja podmiruje iz vlastitih izvora, prijavitelj mora u roku od petnaest (15) kalendarskih dana od dostave Odluke o financiranju putem informacijskog sustava eKohezija, dostaviti dokaz (izvod) da je na projektnom računu osigurao sredstva u iznosu od minimalno 15 % ukupne vrijednosti projekta za potrebe provedbe projekta.
Prihvatljive aktivnosti
U skladu s predmetom Poziva prihvatljive su aktivnosti namijenjene razvoju inovativnih proizvoda u sklopu identificiranih tematskih prioritetnih područja S3 koji su novost na tržištu.
- Aktivnosti istraživanja i razvoja (vlastite aktivnosti istraživanja i razvoja, ugovorno istraživanje i kolaborativno istraživanje) koje moraju biti u jednoj ili više sljedećih kategorija istraživanja i razvoja:
Provedba aktivnosti ne mora uključivati sve navedene razine tehnološke spremnosti, ali mora završiti s TRL 4.
- industrijsko istraživanje (TRL od 2 – 4)
- eksperimentalni razvoj (TRL od 5 – 8)
- studije izvedivosti (samo ako je povezana s potporom za industrijsko istraživanje ili eksperimentalni razvoj)
Projektni prijedlog može se sastojati od jedne ili kombinacije nekoliko prihvatljivih kategorija istraživanja i razvoja. U slučaju da projektni prijedlog sadrži aktivnosti koje se odnose na različite kategorije istraživanja i razvoja, za svaku od aktivnosti primjenjivat će se posebni intenziteti potpora. Ako neki projekt obuhvaća više kategorija istraživanja i razvoja, svaka kategorija istraživanja i razvoja predstavlja jednu aktivnost projekta odnosno jednu fazu projekta. U svrhu odobrenja troškova iduće faze PT2 će izvršiti provjeru te utvrditi omogućavaju li rezultati i ciljevi koje je Korisnik postigao u prvoj odnosno prethodnoj fazi ulazak u iduću fazu te o tome obavijestiti Korisnika. Nakon završetka svake pojedine faze PT2 će izvršiti provjeru na licu mjesta te temeljem navedene provjere i statusa projekta kontrolirati da li su ostvareni rezultati i ostali zadani pokazatelji faze koja je završena. Korisnik može krenuti s provedbom aktivnosti sljedeće faze i pritom preuzima rizik nastalih troškova. Troškovi sljedeće faze neće moći biti odobreni, niti isplaćeni sve dok PT2 ne utvrdi uspješnost prethodne faze.
Dio Projekta kojem je dodijeljena potpora može uključivati i studije izvedivosti kojima se ocjenjuje i analizira potencijal Projekta. Izrada studije izvedivosti ne može biti jedina aktivnost u Projektu nego nastavak aktivnosti industrijskog istraživanja i/ili eksperimentalnog razvoja u okviru istog projektnog prijedloga.
Aktivnosti istraživanja i razvoja mogu uključivati i učinkovitu suradnju između više poduzetnika od kojih je najmanje jedan MSP, a niti jedan poduzetnik sam ne snosi više od 70 % prihvatljivih troškova; ili između jednog poduzetnika i jedne ili više OIŠZ, pri čemu ta organizacija/organizacije snosi/e najmanje 10 %, a najviše 50 % prihvatljivih troškova i imaju pravo na objavljivanje vlastitih rezultata istraživanja, te se u tom slučaju primjenjuju posebni intenziteti potpora. OIŠZ doprinos u troškovima projekta daje kroz svoj dio istraživačkih aktivnosti, odnosno vrijednost prihvatljivih troškova tih aktivnosti mora biti najmanje 10% a najviše 50% prihvatljivih troškova projekta kako bi se ostvarilo dodatnih 15 postotnih bodova.
- Aktivnosti početnih ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu u cilju jačanja vlastitih inovacijskih kapaciteta za poduzetnike koji provode ili planiraju provoditi vlastite projekte istraživanja i razvoja.
Napomena: Navedena aktivnost ne može se provoditi samostalno, nego isključivo u kombinaciji s aktivnostima istraživanja i razvoja navedenim pod rednim brojem 1. Udio regionalne potpore u projektu može iznositi najviše 30% prihvatljivih troškova.
Aktivnosti početnih ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu nisu prihvatljive za OIŠZ koje na Projektu sudjeluju u ulozi partnera.
Prihvatljivi troškovi
Prihvatljive kategorije troškova za prijavitelja i partnera koji je poduzetnik
- Troškovi plaća osoblja zaposlenog kod prijavitelja koje će raditi na provedbi projekta;
- Troškovi amortizacije instrumenata i opreme
- Troškovi ugovornih istraživanja, znanja i patenata
- Troškovi savjetodavnih i sličnih usluga
- Ostali izdaci nastali isključivo kao posljedica provedbe projekta, prihvatljivi do 25 % ukupne vrijednosti Projekta, a koji uključuju:
- troškove materijala, potrošne robe i sličnih proizvoda
- troškove u vezi s ispunjavanjem uvjeta informiranja i vidljivosti
- troškove za provedbu dodatnih aktivnosti kojima se ostvaruje pozitivan utjecaj na horizontalna načela
- trošak objavljivanja vlastitih rezultata istraživanja i trošak priopćavanja rezultata projekta
- Neizravni troškovi po fiksnoj stopi do visine od 15 % prihvatljivih izravnih troškova osoblja
- Troškovi izrade studije izvedivosti povezan s drugim aktivnostima industrijskog istraživanja i/ili eksperimentalnog razvoja u okviru istog projektnog prijedloga
- Troškovi za partnera koji nema sjedište, odnosno poslovnu jedinicu ili podružnicu u RH, a sudjeluje u projektu sa najviše do 15 % prihvatljivih troškova projekta
- PDV na prihvatljive troškove za koje Korisnik / partner ne može osigurati njegov povrat
Prihvatljive kategorije troškova za OIŠZ u svojstvu partnera
- Troškovi plaća osoblja zaposlenog kod prijavitelja koje će raditi na provedbi projekta;
- Troškovi amortizacije instrumenata i opreme
- Neizravni troškovi po fiksnoj stopi do visine od 15 % prihvatljivih izravnih troškova osoblja
Regionalne potpore za ulaganje
Prihvatljive kategorije troškova prijavitelja/partnera (nije primjenjivo za partnere koji su OIŠZ) za aktivnosti početnih ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu u cilju jačanja vlastitih inovacijskih kapaciteta za poduzetnike koji provode ili planiraju provoditi vlastite projekte istraživanja i razvoja u okviru Regionalne potpore za ulaganje:
- Troškovi ulaganja u materijalnu imovinu koja se koristi za aktivnosti Projekta (laboratoriji za istraživanje i razvoj, strojevi i oprema); Stečena imovina mora biti nova. Uključuje i preuređenje prostora koja je nužna za instalaciju istraživačke opreme odnosno strojeva nabavljene u okviru odobrenog projekta sufinanciranog putem ovog Poziva.
- Troškovi ulaganja u nematerijalnu imovinu
Za velike poduzetnike troškovi nematerijalne imovine prihvatljivi su isključivo do granice od 50 % ukupnih prihvatljivih troškova za početno ulaganje. Za MSP-ove je prihvatljivo 100 % troškova nematerijalne imovine.
Udio regionalne potpore u projektu može iznositi najviše 30% prihvatljivih troškova.
troškova osoblja
Ako trebate dodatne informacija ili konzultantske usluge da bi ostvarili potpore za IRI S3 ili za prijavu na neki od najavljenih Natječaja ili za neki drugi oblik financiranja slobodno nas KONTAKTIRAJTE.
Ako se želite kvalitetno pripremiti za natječaj IRI S3 molimo da nam pošaljete poruku s osnovnim informacijama koje uključuju Vaše ime, ime poduzeća, kontakt (email) i kratak opis djelatnosti kojom se bavite kao i planiranih ulaganja. Javit ćemo Vam se u najkraćem mogućem roku.
IZVOR: esavjetovanje
ADITUS PRO
info@aditus-pro.hr
zagreb@aditus-pro.hr