Natječaj za program EUREKA u 2024.
Bespovrata sredstava u sklopu natječaja za program EUREKA u 2024.
CILJ NATJEČAJA
Primarni cilj Eureka programa je potaknuti tvrtke na ulaganje u aktivnosti istraživanja i razvoja te na taj način jačati njihov inovacijski kapacitet. Eureka potiče suradnju i ujedinjavanje resursa partnera iz različitih zemalja kako bi putem međunarodne suradnje razvile inovativne i globalno konkurentne proizvode, procese ili usluge.
Eureka programi pružaju potporu visokokvalitetnim, tržišno usmjerenim projektima istraživanja i razvoja, kako bi se stvorili temelji za međunarodni tržišni plasman i osnažila europska tehnološka konkurentnost.
Osnovno pravilo programa je pristup „od dna prema vrhu“. Ne postoje tematska ograničenja, a projekti mogu aplicirati za bilo koje tehnološko područje pod uvjetom da imaju civilnu svrhu te da obuhvaćaju razvoj novog proizvoda, procesa ili usluga. Načela programa su fleksibilne, brze i jednostavne procedure te otvorenost za sva tehnološka područja. Eureka također djeluje kao forum za dijalog između vlada uključenih zemalja za osmišljavanje strategije razvoja europskog inovacijskog sustava.
Ciljana skupina: MSP-ovi
Bespovratna sredstva: Do 200.000,00 eura
Intenzitete potpore: 50 – 60%
Najviši iznos koji se može odobriti za hrvatskog partnera je 200.000 eura za jedan EUREKA projekt.
Maksimalni iznos bespovratne potpore po pojedinom projektu1 za privatne tvrtke iznosi, kako slijedi:
• za mikro i mala poduzeća ukupno do 60% prihvatljivih troškova hrvatskog partnera na projektu ili do 200.000 eura, ovisno što je manje za trajanje projekta do tri godine (36 mjeseci).
• za srednja poduzeća ukupno do 50% prihvatljivih troškova hrvatskog partnera na projektu ili do 200.000 eura, ovisno što je manje za trajanje projekta do tri godine (36 mjeseci).
Prihvatljivost prijavitelja
Prihvatljivi prijavitelji su trgovačka društva koja su mikro, mala i srednja poduzeća.
Znanstveno-istraživačke institucije mogu se uključiti u projekt kao vanjski suradnici (podugovaratelji), ali ne mogu samostalno sudjelovati u projektu niti su član hrvatskog konzorcija.
Znanstveno-istraživačke institucije su:
- javne visokoškolske ustanove (kao što je definirano u članku 49. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju)
- javni istraživački instituti (kako je definirano u članku 25. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju).
Fizičke osobe, obrti i OPG-ovi nisu opravdani za sufinanciranje u programu EUREKA. Međutim, obrti mogu sudjelovati u programu uz 100 % samostalno
financiranje projekta.
Korisnik programa (svi hrvatski partneri u jednom projektu) može imati jedan ugovoren istraživačko razvojni projekt u fazi provedbe (projekt u toku). Novo ugovaranje istraživačko-razvojnog projekta ovisi o uspješno završenom prethodnom projektu.
PARTNERI NA PROJEKTU
Budući da su EUREKA projekti međunarodne suradnje partneri na projektu moraju biti iz najmanje dvije različite zemlje od kojih barem jedna mora imati status punopravnog člana.
Pridružene zemlje ili Associated Countries (Čile, Kanada, Južna Koreja i Južnoafrička Republika) mogu ravnopravno sudjelovati u EUREKA projektima te mogu biti vodeći partner. BiH i Albanija trenutno imaju status nacionalnih informacijskih točaka (National Information Points – NIPs). Njihove tvrtke i znanstveno-
istraživačke institucije mogu sudjelovati u EUREKA programu uz uvjet da su partneri na projektu iz minimalno jedne zemlje članice EUREKA-e, ali ne mogu biti vodeći partner na projektu.
Svi partneri na projektu čine konzorcij u kojem ni jedan partner ili zemlja ne smije biti odgovorna za više od 70 % ukupnih troškova projekta.
TKO NE MOŽE APLICIRATI
Potencijalni prijavitelji ne mogu sudjelovati u javnom pozivu niti im se mogu dodijeliti sredstva ukoliko:
- su u predstečajnom, stečajnom, likvidacijskom postupku, obustavili su redovnu poslovnu aktivnost ili sl.
- ukoliko imaju partnerske i/ili povezane subjekte koji su u predstečajnom, stečajnom, likvidacijskom postupku
- nisu ispunili obveze u svezi plaćanja poreznih davanja u skladu s važećim zakonima Republike Hrvatske
- ukoliko imaju partnerske i/ili povezane subjekte koji nisu ispunili obveze u svezi plaćanja poreznih davanja u skladu s važećim zakonima Republike Hrvatske
- se vodi kazneni postupak protiv potencijalnog prijavitelja, protiv neke od osoba koje vode poslove potencijalnog prijavitelja ili kojima je povjereno obavljanje poslova iz područja ostvarivanja projekta, ili protiv druge osobe koja je po prosudbi HAMAG-BICRO-a važna za ostvarivanje projekta, ili ako je neka
od spomenutih osoba pravomoćno osuđena zbog počinjenog kaznenog djela, a još nije izdržala kaznu zatvora na koju je osuđena, odnosno ako potencijalni prijavitelj još nije platio novčanu kaznu na koju je osuđen - nisu regulirali povrat sredstava prema HAMAG-BICRO-u
- ne zadovoljavaju ostale propisane kriterije programa iz ovih Uputa
- ukoliko u bilo kojoj fazi postupka dodjele potpore HAMAG-BICRO utvrdi da prijavitelj nije prihvatljiv kao korisnik, navedeni će prijavitelj biti isključen iz daljnjeg postupka
- poduzetnici u teškoćama kako je definirano u članku 2., točki 18., Uredbe GBER
Ako trebate dodatne informacija ili konzultantske usluge da bi ostvarili potpore Natječaj EUREKA ili za prijavu na neki od najavljenih Natječaja ili za neki drugi oblik financiranja slobodno nas KONTAKTIRAJTE.
Ako se želite kvalitetno pripremiti za Natječaj EUREKA molimo da nam pošaljete poruku s osnovnim informacijama koje uključuju Vaše ime, ime poduzeća, kontakt (email) i kratak opis djelatnosti kojom se bavite kao i planiranih ulaganja. Javit ćemo Vam se u najkraćem mogućem roku.
IZVOR: Hmag Bicro
ADITUS PRO
info@aditus-pro.hr
zagreb@aditus-pro.hr